Vitamini i prehrambene kiseline
Limunska kiselina (E330)
Limunska kiselina, bijeli prah s kiselkastim okusom, ima široku primjenu u prehrambenoj industriji. Ovaj prirodni sastojak dobiva se iz citrusnih plodova, a često se koristi kao dodatak hrani kako bi poboljšao okus i produžio svježinu. Limunska kiselina često se koristi u pripremi konzervirane hrane, sokova, gaziranih napitaka, slatkiša, umaka i raznih prerađenih proizvoda. Njena kiselost pridonosi osvježavajućem okusu i često se koristi kao zamjena za svježe limunov sok. Osim u prehrambenoj industriji, limunska kiselina ima široku primjenu i u kozmetičkoj industriji te kao sredstvo za čišćenje. Njena svestranost i svojstva očuvanja čine je neizostavnim sastojkom u mnogim aspektima svakodnevnog života.
Vitamin B2 (E101) Riboflavin
Vitamin B2 ili riboflavin je vitamin B-kompleksa koji se primjenjuje u obliku soli topljivih u vodi. Često ga nazivaju i faktorom rasta odnosno disanja stanica. Uključen je u metaboličke procese cijeloga tijela te je neophodan u iskorištavanju energije iz hrane što njegovu ulogu čini ključnom u održavanju zdravlja kod ljudi i životinja. To je naračastožuti prah gorka okusa. Preporučene dnevne količine (RDA) za odraslu zdravu ženu su od 1,2 – 1,3 mg, a za zdravog muškarca su od 1,4 – 1,7 mg. Osim što se koristi kao bojilo u proizvodnji nekih vrsta hrane (začini i slično), također ima široku primjenu u proizvodnji dječje hrane, žitarica za doručak, tjestenina, umaka, topljenih sireva, voćnih napitaka, vitaminski obogaćenih mliječnih proizvoda i nekih energetskih napitaka. Riboflavin je u prirodi prisutan u šparogama, bananama, blitvi, siru, mlijeku, mesu, jajima i ribi.
Vitamin C (E300) Askorbinska kiselina
Vitamin C, također poznat kao askorbinska kiselina, ima nezamjenjivu ulogu u očuvanju zdravlja i dobrobiti organizma. Ovaj esencijalni vitamin, topiv u vodi, pridonosi jačanju imunološkog sustava, poticanju apsorpcije željeza, održavanju zdrave kože i poticanju regeneracije stanica. Nalazi se u brojnim voćima i povrću poput citrusa, jagoda, paprike, brokule i krompira. Vitamin C često se koristi u prehrambenoj industriji kao dodatak hrani i konzervans zbog svoje antioksidativne prirode, koja pomaže u očuvanju svježine namirnica. Također se često koristi kao prirodni konzervans u proizvodnji sokova, voćnih konzervi, umaka i drugih prehrambenih proizvoda. Osim u prehrambenoj industriji, Vitamin C je popularan i u dodacima prehrani, osobito u obliku tableta ili praha, kako bi se osigurala dodatna podrška imunološkom sustavu i općem zdravlju. Njegova svestranost, važnost u očuvanju zdravlja te antioksidativna i konzervirajuća svojstva čine Vitamin C ključnim nutrijentom u prehrambenom svijetu.
Beta karoten
Beta karoten je intenzivan crveno-narančasti pigment kojim obiluju biljke i voće i koji doprinosi narančastoj boji raznih vrsta voća i povrća – najizrazitiji primjer je mrkva. Biljni karotenoidi su primarni dijetalni izvor pro-vitamina, a apsorbiraju se u tankom crijevu. Učinkovitost apsorpcije procjenjuje se na 9-22 % što ovisi o obliku u kojem je beta karoten (kuhano ili sirovo povrće, u dodacima), unosu masti i ulja u isto vrijeme, trenutnoj razini vitamina A i beta karotena. Posebno bogati izvori beta karotena su sirovo palmino ulje, žuta i narančasta voća kao što su mango i papaya, narančasto korjenasto povrće poput mrkve, slatki krompir, tikvice i zeleno lisnato povrće kao što su špinat i kelj. Zanimljivo je da sirovo palmino ulje ima 10 puta veći sadržaj beta karotena od mrkve. Beta karoten je važan vitaminski dodatak prehrani i prirodno bojilo.
Pošaljite upit za najbolju ponudu